Doktora yeterlilik sınavına ders aşamasını süresinde bitirmiş öğrencilerimiz girmektedir. Yeterlik sınavları Mayıs-Haziran ve Kasım-Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İki aşamalı bir sınavdır. Yazılı sınavdan 75 alamayan öğrencilerimiz sözlü sınava katılamazlar. Sözlü sınavdan 75 alamayan öğrencilerimiz başarısız sayılır. İki kez üst üste yeterlilik sınavlarından başarısız olan öğrencilerimizin ilişiği kesilmektedir. 

Nasıl Başvurulur, 

Ders aşamasını bitirmiş olan doktora öğrencilerimiz FR-0402 kodlu formu danışman ve anabilim dalı başkanlarının görüşleri doğrultusunda doldurarak ıslak imzalı olarak Enstitümüze teslim ederek başvurulur. ( FR-0402 kodlu formda bulunan danışman ve anabilim dalı başkan imzası öğrencimizin sorumluğundadır.) Sınav günü /saati ve jüri kurulum önerisi bu formla yapılır. Sınav jürisi, en az ikisi Üniversite dışındaki yükseköğretim kurumundan/kurumlarından olmak üzere danışman dâhil beş öğretim üyesinden oluşur. Bir Üniversite içinden bir Üniversite dışından iki yedek üye belirlenir. 

Yeterlilik sınav başvurunuz Enstitümüz Yönetim Kurulunda değerlendirilir. Yeterlilik sınavları yeri/zamanı/saati ve yeterlilik jürileri karar bağlanır. Yeterlilik Jürilerine görevlendirme yazıları EBYS yoluyla öğrencilerimize e-mail ile gönderilir. (Öğrenci otomasyonda kayıtlı e-mail adresinizin güncel olmasının sağlayınız.) 

Yeterlilik yazılı sınavı; 

Yeterlilik yazılı sınavın yapılacağı salona en az 15 dakika önce geliniz. FR-0403 kodu formu doldurarak sınav görevlisine teslim ediniz. Yanınızda yeterli miktarda FR-0444 kodlu formdan bulundurunuz. 

Sınav sonuçlarınız öğrenci otomasyonda bulunan Doktora Yeterlilik için yapmış olduğunuz ders kaydı üzerinden ilan edilecektir. 

Yeterlilik sözlü sınavı; 

Doktora Yeterlilik Yazılı Sınavından 75 ve üzeri alan öğrencilerimiz katılabilmektedir. Sözlü sınavın yapılacağı salona en az 15 dakika önce geliniz. 

Yeterlilik Sınavından başarılı olan öğrencilerimiz için Tez İzleme Komitesi’nin bir ay içerisinde oluşturulması için öğrencimiz FR-0406 kodlu formu Enstitümüze ulaştırması gerekmektedir. 

Not: Kullanılan bütün formların gerekli yerleri dijital ortamda yazılması gerekmektedir.